а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алогичен

алогичниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 43995
Што нема во себе логика, на кој му недостасува здраво расудување.
Англиски: illogical
Примери:
Овој склоп не е ниту алогичен, ниту бесмислен, напротив.
Изведенки
алогичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК