а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аловина

мн. аловини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 46516
црвенило
Англиски: redness
Примери:
Гасне вечерната аловина, гасне во аловината на крвта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК