а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алманах

мн. алманаси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37033
1. годишник
Англиски: almanac Албански: almanak
Примери:
Во Битола циркулираше некој примерок под наслов „Алманах 1932“.
2. Поголема повремена публикација.
Англиски: almanac Албански: almanak
Употреба: Литература
Примери:
Во книжевниот алманах „Бисер“ се објавени две народни приказни од К. Миладинов.
3. албум
Англиски: album Албански: album
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК