а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алкохол

мн. алкохоли
Вид збор: Именка, машки род
1. Безбојна, испарлива и запаллива течност добиена со дестилација на шеќери.
Англиски: alcohol Албански: alkool
Употреба: Хемија
Примери:
Алкохолот се користи како составен дел од некои лекови.
2. Пијалак што содржи алкохол.
Англиски: alcoholic drink Албански: pije alkoolike
Употреба: Гастрономија
Примери:
Сегде се пие алкохол, негде се претерува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи