а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алкохоличар

мн. алкохоличари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21677
Зависник од алкохол, тој што претерано пие алкохол, пијаница.
Англиски: alcoholic
Употреба: Медицина
Изведенки
алкохоличарка ж.
мн. алкохоличарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК