а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алкохолизира

алкохолизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Стави, става алкохол во течност, направи, прави да има алкохол во определена течност.
Англиски: alcoholize Албански: alkoolizon
2. (се алкохолизира) Се пијани, постојано пие алкохол.
Англиски: alcoholize Албански: alkoolizon
Примери:
Некои луѓе се алкохолизираат секој ден.
Изведенки
алкохолизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи