а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алкохолизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21226
Претерано консумирање алкохол, проследено со постојано труење на организмот.
Англиски: alcoholism
Употреба: Медицина
Примери:
Во државата има голем процент на алкохолизам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК