а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алкохолен

алкохолни
Вид збор: Придавка
Што содржи алкохол, како главно својство со кое се определува.
Англиски: alcoholic
Примери:
алкохолен пијалак
FlexiMac
 менување на македонски глаголи