а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алкотест

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Утврдување на количината алкохол во крвта.
Англиски: breath test
Употреба: Правда
Примери:
Му бил направен и алкотест, при што е утврдено дека имал два промили алкохол во крвта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи