а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алкалоид

мн. алкалоиди
Вид збор: Именка, машки род
Група на најчесто базни органски соединенија.
Англиски: alkaloid
Употреба: Хемија
Примери:
Алкалоидите се нашироко распространети кај растенијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи