а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алкалии

алкалиите
Вид збор: Именка, множина
Материи со базично дејство.
Англиски: alkali
Употреба: Хемија
Примери:
Тој делувал на сапун, кој се добивал со загревање на мастите со алкалии, со киселина и издвоил масна киселина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи