а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алкален

алкални
Вид збор: Придавка
Што се однесува на алкалии или на елементи од првата група на периодниот систем.
Англиски: alkaline
Употреба: Хемија
Примери:
Натриумот и литиумот се алкални елементи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи