а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алиште

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Парче од облека; костум, фустан и др.
Англиски: clothing
Примери:
Ќе ми донесеш нишан, од Илка некое алиште, некое парталче.
Полите му се растворија и се виде алиште не многу пристојно за гледање.
Изведенки
1. алиштенце ср.
мн. алиштенца
дем.
2. аливце ср.
мн. аливца
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи