а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алишта

Вид збор: Именка, множина
руба, облека
Англиски: dress
Примери:
Невестински алишта.
Градски алишта.
Војнички алишта.
Свештенички алишта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи