а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алипен

алипниот
Вид збор: Придавка
Што е накажан, сакат, повреден, оштетен.
Англиски: disabled
Употреба: Разговорно
Примери:
Па не сум јас ниту сакат, ниту алипен, Боже брани!
Изведенки
алипно прил.
Пример: Детето изгледа е алипно, та што тој го крие толку.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи