а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алинеја

мн. алинеи
Вид збор: Именка, женски род
Дел, став, пасус, параграф во текст.
Англиски: paragraph
Примери:
Веќе во наредната алинеја писателот употребува категоријално мислење.
Во претпоследната алинеја е наведено дека Претседателот дава помилување во согласност со закон.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи