а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алиментација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Судски определен износ за издржување на некое лице (жена, дете).
Англиски: maintenance
Употреба: Правда
Примери:
Се разведе од сопругата и сега плаќа алиментација за децата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи