а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алигатор

мн. алигатори
Вид збор: Именка, машки род
Вид крокодил што живее во некои реки во Америка и Азија.
Латински: Aligator missipiensis Англиски: alligator
Употреба: Зоологија
Примери:
Во околината на Чарлстон рикањето на алигаторите ја прекинуваше ноќната тишина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи