а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алиас

Вид збор: Прилог
инаку, со друго име, друго, наречен
Латински: alias Англиски: alias Албански: pseudonim, llagap
Примери:
Јован Јовановиќ алиас Змеј.
Изведенки
алиас м.
прекар
Пример: Тој е познат под неговиот алиас „Тито“
FlexiMac
 менување на македонски глаголи