а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алеја

мн. алеи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8360
Пат, премин, шеталиште со дрворед.
Англиски: alley
Примери:
Тревна алеја.
Песочна алеја.
Алеја на великаните.