а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алергичар

мн. алергичари
Вид збор: Именка, машки род
Пациент што страда од алергија.
Англиски: allergic
Употреба: Медицина
Примери:
алергичар на полен