а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алем-камен

мн. алем-камења
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34438
скапоцен камен, дијамант
Англиски: precious stone
Употреба: Архаизам