а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алегоричен

алегоричниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33588
Што е во облик на алегорија, завиен.
Англиски: allegoric
Употреба: Литература
Примери:
алегоричен начин
Изведенки
1. алегорично прил.
Пример: Алегорично раскажуваше за настанот.
2. алегоричност ж.