а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алгоритам

мн. алгоритми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14770
1. Ефективен метод во сметањето со кој од дадени појдовни податоци се доаѓа до бараниот резултат.
Англиски: algorithm Албански: algoritëm
Употреба: Информатика , Математика
Примери:
Математички алгоритам.
2. Определен број кратки и јасни инструкции за извршување одредена задача.
Англиски: algorithm Албански: algoritëm
Примери:
Јазикот како универзален алгоритам на смислата и значењето.
Изведенки
алгоритамски прид.
алгоритамскиот