а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алгебра

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21992
1. Гранка од математиката што ги проучува операциите со општи броеви.
Англиски: algebra Албански: algjebër
Употреба: Математика
Примери:
Линеарна алгебра.
2. Наставен предмет и учебник за таа наука.
Англиски: algebra Албански: algjebër
Употреба: Образование
Примери:
Сите проблеми од таа лекција по алгебра ќе ги реши.
Изведенки
алгебарски прид.
алгебарскиот
Пример: Алгебарски израз.