а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алга

мн. алги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14899
Водна билка без корен, жили и без цвет со растителна боја (хлорофил).
Латински: algae Англиски: alga Албански: algë
Употреба: Ботаника
Примери:
Мириса на сол и алги, на риби и птици.