а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алвеола

мн. алвеоли
Вид збор: Именка, женски род
1. Вдлабнатина во која се наоѓа забот.
Латински: alveolus Англиски: alveolus
Употреба: Медицина
2. Мали меурчиња во белите дробови.
Латински: alveolus Англиски: alveolus
Употреба: Медицина
Примери:
Зошто некој без срце сече, пробива, бетонира, асфалтира и ги прекинува алвеолите на скопските бели дробови.