а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алва

мн. алви
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8363
Сладок десерт од брашно, гриз, шеќер и масло.
Турски: helva Албански: hallvë
Примери:
таан алва
домашна алва
бела алва
Изрази
Оди како алва - брзо се троши.
Изведенки
алвица ж.
мн. алвици
дем.