а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алваџија

мн. алваџии
Вид збор: Именка, машки род
Лице што произведува или што продава алва.
Турски: helvacı
Употреба: Архаизам , Гастрономија
Изведенки
алваџиски прид.
алваџискиот
Израз: Алваџиски тефтер - валкана и неуредна тетратка, бележник.