а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

албумин

мн. албумини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56406
Белковина што е составен дел на животинските и растителните организми.
Англиски: albumin
Употреба: Хемија
Примери:
Албумините се растворливи во вода.