а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

албинизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вроден недостиг на пигменти во кожата кај луѓето и животните, поради што кожата и влакната изгледаат бели, а очите црвени.
Англиски: albinism
Употреба: Медицина
Примери:
Вроден недостиг на меланин е албинизам.