а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

албанство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 27935
1. Севкупност на особините на Албанците.
2. Чувство на припадност кон албанскиот народ.
3. Целокупност на албанскиот народ, cите Албанци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК