а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алат

мн. алати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4916
Орудие или прибор за еден занает или за рачна работа.
Англиски: tool Турски: alet Албански: vegël
Употреба: Технологија
Примери:
Си го продаде и алатот од ковачницата.
Ја зеде торбичката со алатите.
Изведенки
1. алатец м.
хип.
2. алатен прид.
алатниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК