а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ак

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
плата, награда
Англиски: entitlement Турски: hak
Употреба: Архаизам
Примери:
Си го зема акот, а службата не си ја врши.
Изрази
Му дојде до акот! – совлада нешто, добие заслужена казна, стави крај на нешто.
Му го јаде акот! - троши нешто што создал некој друг со мака.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи