а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акшам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Прв вечерен мрак.
Англиски: evening Турски: akşam Албански: mbrëmje
2. Вечерна молитва кај Муслиманите.
Албански: aksham
Употреба: Религија
Примери:
Навечер оџата учи акшам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи