а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акчија

мн. акчии
Вид збор: Именка, машки род
Готвач или сопственик на акчилница.
Англиски: cook Турски: aşçı Албански: gjellbërës
Употреба: Архаизам , Гастрономија
Примери:
Да земе парче сирење и неколку ќебапи од акчијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи