а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акчилница

мн. акчилници
Вид збор: Именка, женски род
гостилница
Англиски: restaurant Турски: aşevi Албански: gjellëtore
Употреба: Архаизам , Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи