а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акционер

мн. акционери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13676
Сопственик на акции.
Англиски: shareholder Албански: aksionar
Употреба: Економија
Примери:
Главниот акционер во фабриката.
Изведенки
1. акционерка ж.
мн. акционерки
2. акционерски прид.
акционерскиот
Пример: акционерски капитал, акционерско друштво
3. акционерство ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК