а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акциза

мн. акцизи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 50136
Дополнителен интервентен данок, главно на луксузна стока.
Англиски: excise Албански: akcizë
Употреба: Економија
Примери:
Владата ги намали акцизите за автомобилите.
Кризата единствено не влијаела врз увозот на цигари, пијалаци и друга акцизна стока.
Изведенки
акцизен прид.
акцизни; акцизна
Пример: акцизна стока
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК