а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акцепт

мн. акцепти
Вид збор: Именка, машки род
1. Потпис на правен документ како обврска за исплаќање.
Англиски: acceptance Албански: pranim
Употреба: Правда
2. Правен документ, меница со соодветен потпис.
Англиски: acceptance Албански: pranim
Употреба: Правда
3. одобрување, согласност
Англиски: acceptance Албански: pranim
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи