а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акцептира

акцептираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
прифати, прифаќа, прими, прима, усвои, усвојува
Англиски: accept
Примери:
Авторот постојано ги акцептира промените во духовниот живот на времето.
Изведенки
акцептирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи