а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акцептен

акцептниот
Вид збор: Придавка
Што има својство на правен документ како основа за исплаќање; што се однесува на акцепт.
Употреба: Правда
Примери:
Акцептен налог.
Новиот систем на акцептно работење бргу најде примена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи