а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акцептација

мн. акцептации
Вид збор: Именка, женски род
1. прифаќање, согласност
Англиски: acceptance Албански: pranim
2. Прифаќање обврска, ставање акцепт на извесна меница.
Англиски: acceptance Албански: pranim
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи