а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акцентуација

мн. акцентуации
Вид збор: Именка, женски род
акцентирање, нагласување
Англиски: accentuation
Употреба: Лингвистика
Примери:
Неговото зборување е впечатливо затоа што има необична акцентуација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи