а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акцентираност

Вид збор: Именка, женски род
1. Нагласеност на определен слог.
Англиски: accentuation Албански: theksim
Употреба: Лингвистика
2. истакнатост, издвоеност
Англиски: accentuation Албански: theksim
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи