а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акутен

акутни
Вид збор: Придавка
Ранг: 17788
1. Што е остар, силен, жесток.
Англиски: acute
2. Што е итен, неодложен.
Англиски: urgent
Примери:
акутен проблем
Акутно прашање за решавање.
3. Што се развива и завршува брзо.
Англиски: acute
Употреба: Медицина
Примери:
акутна болест
Добил акутно воспаление на мозокот.