а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акумулација

мн. акумулации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14441
1. насобирање, натрупување
Англиски: accumulation Албански: akumulim
Примери:
Таквата постапка значи акумулација на капиталот.
2. Собирање разни води заради заштита од поплави или за потребите на земјоделството, индустријата и др.
Англиски: dam Албански: pendë
Примери:
Во Струмичко беше изградена вештачката акумулација Водочица.
3. Дел од добивката што се остава за деловниот фонд и за инвестиции.
Англиски: saving Албански: kursim
Употреба: Економија
Изведенки
1. акумулационен прид.
акумулациониот
2. акумулациски прид.
акумулацискиот