а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акумулатор

мн. акумулатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14859
1. Складиште на електрична енергија, апарат во кој се собира резервна електрична енергија.
Англиски: accumulator Албански: bateri, akumulator
Употреба: Технологија
Примери:
Акумулаторот е веќе на дотрошување.
2. Систем преку кој се врши трансформација на хемиската во електрична енергија, генератор на еднонасочна струја.
Англиски: accumulator Албански: akumulator
Употреба: Технологија
Примери:
Загревањето на овие супстанции е во функција на акумулатор во производството на електрицитет.