а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акумулативен

акумулативниот
Вид збор: Придавка
Што има способност да акумулира.
Англиски: accumulative
Примери:
Голема количина вода истекува во вештачкото езеро, кое е со годишен акумулативен капацитет од 125 милиони кубни метри вода.