а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

актуализира

актуализираат; актуализирајќи; актуализирал; актуализиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 19614
Направи, прави да биде нешто актуелно, да стане важно во сегашниот момент.
Англиски: update
Примери:
Комисијата го актуализира прашањето за акцизите.
Изведенки
актуализирање ср.
глаг. им.